Nie jest tajemnicą, że na nasze samopoczucie ma również wpływ oświetlenie. Wzrok, jako jeden z najważniejszych zmysłów ciała człowieka odbiera tych bodźców najwięcej. Istotnym jest zatem, aby zagwarantować sobie a zarazem naszemu wzrokowi odpowiedni sposób oświetlenia powierzchni zarówno mieszkalnych jak i biurowych.
Endorfiny, to one odpowiedzialne są za nasze samopoczucie. Światło słońca ciepłego wiosennego lub letniego dnia działa na nas korzystnie. Jego niedobór, spowodowany jesiennymi zachmurzeniami sprawia, że czujemy się senni i bez sił. Dlatego właśnie w tych dniach ważne jest aby nasze oświetlenie mieszkania czy biura była jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego. Dlatego właśnie zaleca się stosowanie oświetlenia typu LED. Charakteryzuje się ono wysoką energooszczędnością oraz ekologicznością. Jak zatem wybrać odpowiednie oświetlenie LED, które od kilku lat zalewa polski oraz światowy rynek? Najważniejszymi parametrami o których powinniśmy posiadać podstawową wiedzę są:
- Efektywność świetlna (lm/W) – Im wyższa wydajność tym wyższa jego energooszczędność.
- Moc (W) – pobór prądu. Popularny błąd myślowy wskazuje na o, ze im większą moc, tym mocniejsze emitowane światło, co nie jest prawdą.
- Strumień świetlny (lm) – to właśnie ten parametr pokazuje nam jak mocno będzie świecić żarówka. Im większy parametr, tym mocniejsze emitowane światło.
- Temperatura barwowa (K) – światło cieplejsze wtedy, kiedy mało Kelwinów 🙂
- Współczynnik oddawania barw ( CRI) – skala od 0 do 100. Im wyższe będą wartości, tym kolory przedmiotów oświetlanych będą naturalniejsze. wartością optymalna jest zakres od 80 – do 90.
Dla ludzi szukających ukojenia, uspokojenia preferowane będzie światło o barwie ciepłej barwie i temperaturze barwowej z zakresu 2700 – 3000K. W miejscach gdzie parcujemy i wymagane jest od nas maksymalne skupienia preferuje się użycie światła o barwie neutralnie z zakresu 4000K.
Jak jednak nie dać się nabrać w sklepie? Zdaniem autorów tekstu, dla osób nieobeznanych z tematom oświetlenia LED, warto zainwestować pieniądze i zakupić np.: żarówki u wiodących producentów oświetlenia. Często na rynku znaleźć można podróbki, które zamiast oczekiwanej energooszczędności mogą popsuć się szybciej niż myślimy.