Śmierć bliskiej osoby to zawsze trudny czas dla rodziny. Ponieważ ze względu na ciężkie emocje nie wszyscy są w stanie zająć się formalnościami pogrzebowymi, często ten obowiązek spada na dalszą rodzinę. Przygotowanie pogrzebu i pochowanie zmarłego wymaga zorganizowania uroczystości pogrzebowej oraz innych elementów związanych z grobem. Jeśli właśnie teraz zajmujesz się pochówkiem bliskiej osoby, to dobrze abyś zrobił sobie listę wszystkich potrzebnych kroków, jakie przed Tobą stoją. O czym zatem należy pamiętać organizując pogrzeb?
Przygotowanie zmarłego do pogrzebu
Przede wszystkim powinieneś znaleźć zakład pogrzebowy, który pomoże Ci we wszystkich formalnościach. Przykładowo istotną kwestią mogą być nagrobki (Kraków, polecamy KAMSO), wśród których możemy wybrać najbardziej odpowiedni dla rodziny wzór. Oprócz tego ważna będzie trumna, ubrania w jakich zmarły zostanie pochowany oraz umówienie pogrzebowej mszy świętej. Nie jest to kompletna lista, a już można stwierdzić, że obowiązków wokół pogrzebu jest naprawdę dużo. Dlatego nie jest to dziwne, że osoby pogrążone w głębszej żałobie nie są w stanie sprostać tym obowiązkom.
Zmarły a sprawy urzędowe
Śmierć bliskiej osoby należy zgłosić również w kilku urzędach. Wówczas, jeśli zmarły pobierał za życia emeryturę, to przestanie ona być wypłacana. Również jeśli zmarły mieszkał samotnie, to dobrze jest w jego mieszkaniu odłączyć wszystkie media, aby zabezpieczyć mieszkanie. Częstą czynnością jest także zatrzymywanie zegarów i zmawianie różańca w intencji duszy zmarłego.
Warto też zastanowić się, czy chcemy wyprawić zmarłej osobie stypę. Jest to trochę droższe rozwiązanie (koszt stypy to około 5 000 zł), niż klasyczny pogrzeb, jednak pozwala rodzinie spotkać się i wspominać zmarłego. Jeśli była to osoba ważna w rodzinie, wówczas wyprawienie stypy będzie dobrym pomysłem. Spędzenie czasu wspólnie, przy posiłku i wspominanie zmarłego pomoże naszej psychice pogodzić się z jego odejściem i ostatecznie go pożegnać. Jest to zdrowe i wskazane dla ludzkiej psychiki.
Kwestia spadku
Jakiś czas po pogrzebie powinniśmy zająć się kwestiami związanymi ze spadkiem po zmarłym. Jednak nie należy tego robić w pierwszym tygodniu od śmierci. Może to zostać źle odczytane przez pozostałych członków rodziny oraz inne bliskie osoby. Po upływie tygodnia od pogrzebu to będzie zrozumiałe, że chcemy się tym zająć i uporządkować wszystkie formalności. Jednak robienie tego w okolicach pogrzebu nie jest nigdy dobrze widziane i może oznaczać, że zmarły nie był dla nas ważną i znaczącą osobą.