Rynek urządzeń ultrasonograficznych jest duży i wciąż się rozwija. Tradycyjne aparaty ultrasonograficzne są duże, ciężkie, drogie i skomplikowane w obsłudze. Istnieje jednak nowa generacja przenośnych ultrasonografów, która została opracowana w celu zaspokojenia potrzeb społeczności medycznej.
W tym artykule omówię zalety przenośnych urządzeń ultrasonograficznych oraz to, czym różnią się one od tradycyjnych ultrasonografów. Przenośny sprzęt ultrasonograficzny wykorzystuje sondy, które są mniejsze niż sondy tradycyjne, dzięki czemu można je przymocować bezpośrednio do ciała pacjenta lub umieścić pod ubraniem. Pozwala to na wykonywanie skanów jedną ręką, co ułatwia lekarzom skanowanie pacjentów bez żadnej pomocy. Dlatego przenośne USG są również znacznie lżejsze od tradycyjnych, co ułatwia lekarzom ich transport z jednego miejsca na drugie w sytuacjach awaryjnych, takich jak wypadki samochodowe. Przenośne urządzenia ultrasonograficzne wykorzystują również baterie wielokrotnego ładowania, zamiast podłączania do gniazdka.
Sprzęt ultradźwiękowy może być używany na kilka różnych sposobów, ale jednym z najczęstszych jest użycie aparatu ultradźwiękowego do zajrzenia do wnętrza ciała pacjenta, np. do jego brzucha lub serca, aby zobaczyć, jak wyglądają struktury wewnętrzne i określić, czy są one normalne czy nieprawidłowe. Technika ta nazywana jest sonografią. Aparat ultrasonograficzny wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od struktur wewnątrz ciała, takich jak naczynia krwionośne i narządy, a następnie wracają do urządzenia.
Urządzenia ultradźwiękowe są wykorzystywane do pomocy w diagnozowaniu pacjentów
Urządzenia te mogą być również przenośne i stosowane na różnych obszarach ciała, w zależności od potrzeb pacjenta. Większość aparatów ultradźwiękowych wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które odbijają się od tkanek w ciele, tworząc obrazy na ekranie. Technologia ta jest nieinwazyjna i bezpieczna dla pacjentów.
Ultradźwięki są wykorzystywane do diagnozowania w wielu dziedzinach, w tym pediatrii, neurologii, położnictwie/ginekologii i kardiologii. Obrazy uzyskiwane za pomocą ultradźwięków mogą pomóc lekarzom w identyfikacji problemów, takich jak torbiele, guzy czy złamania.
Pierwszy aparat ultrasonograficzny został wynaleziony przez dr Iana Donalda w 1956 r., który eksperymentował z wykorzystaniem fal dźwiękowych do tworzenia obrazów narządów wewnętrznych. Ultrasonografia z czasem ewoluowała, ale jej zastosowanie pozostaje takie samo: pomaga lekarzom stawiać dokładniejsze diagnozy.