Świetlówki LED wykorzystują źródło światła oparte na diadach elektroluminescencyjnych, popularnie nazywanych LED. Umieszcza się je w obudowie pozwalającej na zastosowanie diody jako oświetlenia.
Jak działają świetlówki LED?
Źródłem światła w lampach LED jest biała dioda, która składa się zazwyczaj z dwóch podstawowych części. Przede wszystkim jest to niebieska dioda i luminofor. Niebieska dioda emituje światło o długości fali zbliżonej do 450 nanaometrów. Światło niebieskie pobudza do świecenie wspomniany luminofor.
W zależności od koloru luminoforu można uzyskać kolor biały o różnej temperaturze barwy.
Lampy diodowe służące do oświetlania posiadają cokół na przykład E14 lub E27, który to pozwala wygodnie umieścić świetlówkę w oprawie dla żarówek.
W lampach LED stosuje się zarówno diody klasyczne, jak również nowoczesne diody montowane powierzchniowo, o bardzo szerokim kącie świecenia oraz większej trwałości i wydajności świetlnej.
Podstawowe zalety świetlówek LED
Do najważniejszych zalet jakie posiadają świetlówki LED zaliczyć możemy znacznie większą trwałość w porównaniu z lampami żarowymi. Lampy LED mogą wykazywać się trwałością nawet do 50 tysięcy godzin.
Lampy LED mają znacznie wyższą sprawność i mniejsze nagrzewanie, a także brak zależności temperatury barwowej światła od napięcia, które zasila świetlówkę.
Bez trudu możemy również dopasować dowolną temperaturę barwową lampy LED.
Kolejne plusy tego rozwiązania to niewrażliwość na cykle włącz-wyłącz, a także krótki czas rozpalenia do pełnej jasności.
Najczęściej spotykane barwy oświetlenia LED
Oświetlenie LED może występować w barwach czerwonych, zielonych, pomarańczowo-żółtych, a także niebieskich, wszystko zależy od typu materiału z jakiego wykonano półprzewodnik.