Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, ile czynności dzieje się na zwykłej budowie. Zwykle jako klienci jesteśmy przerażeni ile czasu zajmują dane czynności budowlane oraz tym, ile one potrafią kosztować. Jednak analizując poszczególne elementy budowy zauważymy, że trudno jest wykonać poszczególne prace szybciej i taniej. Przykładowo zbudowanie nowego domu to koszt zaczynający się od 300 000 złotych, czyli jest to kwota z reguły niedostępna dla większości Polaków. Jeśli dom ma być większy i wykonany wedle bardziej skomplikowanego planu budowy, wówczas kwota ta będzie jeszcze wyższa. Zatem wielu Polaków musi sięgnąć po kredyt lub pożyczkę, aby pokryć koszty budowy. Z tego względu każde przesunięcie terminu lub podniesienie kwoty budowy jest bardzo stresujące i często niemożliwe. Jakie zatem są poszczególne kroki w budowie domu, których nie da się ominąć?
Fundamenty i wykopy
Jeśli dom ma być podpiwniczony, wówczas niezbędne jest wykonanie wykopów. Jak się okazuje, podprowadzenie instalacji wodnych i elektrycznych również wymaga wykopów. Natomiast w przypadku podprowadzania rur do budynku potrzebne są także deskowania wykopów. W tej czynności chodzi o zabezpieczenie danej rury deskami z obu stron, tak aby nie uległa ona rozkładowi na skutek kontaktu z glebą. Rurę po obu stronach można zalać, tak aby była ona chroniona i dzięki temu nie pękała na przykład w okresach zimy. Deskowania wykopów są niezbędna na każdej budowie i stanowią one dodatkowy koszt dla osób podejmujących się budowy domu. Wylanie fundamentów wymaga przede wszystkim precyzji i obliczeń, ponieważ to właśnie na tych fundamentach będzie stał nowy dom. Zatem jest to element, który w zasadzie warunkuje resztę prac budowlanych.
Szkielet domu
Na wylanych fundamentach buduje się tak zwany szkielet domu, czyli główne kolumny i ściany nośne, które będą trzymać budynek. W wypadku tych elementów również ważna jest precyzja, aby wszystko odbyło się zgodnie z planem dostarczonym przez architekta. W innym wypadku budynek może być nie stabilny, może grozić zawaleniem a ściany mogą po kilku latach zacząć pękać. Wszystko to, to konsekwencje źle wymierzonego budynku, czego należy za wszelką cenę uniknąć w trakcie budowy. Zatem dobrze jest na tym etapie sprowadzić dodatkowego specjalistę, który sprawdzi w naszym imieniu, czy ten element pracy został wykonany prawidłowo. Owszem, jest to dodatkowy koszt, jednak pozwoli on uniknąć znacznie większych kosztów w przyszłości.
Dach i wykończenie
Do położenia dachu zwykle potrzeba dodatkowych specjalistów, którzy zajmują się tylko dachami. Często mówi się, że położenie dachu jest drogie i faktycznie tak jest. Cenę znacznie podnoszą tutaj koszty materiałów, czyli dachówek. Dobre, estetyczne i odporne na warunki atmosferyczne dachówki zwykle kosztują dużo. Ostatni etap to wykończenie wnętrza budynku. Polega ono na malowaniu, położeniu podłogi, kafelek, instalacji gniazdek elektrycznych czy montażu urządzeń sanitarnych. Wiele osób na tym etapie korzysta z porad specjalistów do wystroju wnętrz.