Różne · 28 września 2016

Jak nie dać się nabrać przy zakupie LED?

Decydując się na wymianę oświetlenia LED musimy liczyć się z jednym – koszty. Są one dość wielkie, jeżeli planujemy wymienić np.: całe oświetlenie w domu. Pomimo wszystko jest to inwestycja, która zwróci się szybciej niż Ci się to wydaje.  Kiedy zastosowanie będzie opłacalne? Kiedy nasza żarówka będzie świeciła dziennie więcej niż 1 godzinę. Wtedy można mówić o prawdziwych oszczędnościach.

Na co jednak trzeba uważać przy wyborze oświetlenia LED?

Moc w watach

jest to chyba najbardziej wymagające zadanie do wykonania podczas zakupu żarówki LED. Każdy z nas, intuicyjnie zasugerowałby się tym, że im większa moc w w watach, tym tym mocniejsze będzie nasze oświetlenie. Nie jest to jednak prawda. Drogie diody doskonale radzą sobie z przetwarzaniem prądu na światło, więc „słabsza” żarówka może świecić mocniej od tradycyjnej żarowej.

Ilość wytwarzanego światła

Odpowiada za to tzw. LUMEN. im więcej lumenów, tym więcej światła daje nasza żarówka. Wtedy dowiemy się jak naprawdę wydajne będzie nasze oświetlenie.

Kąt padania światła

Tu zasada jest prosta – im większy kąt, tym światło jest mniej intensywne. Jeżeli kąt jest mały, dioda świeci mocniej, ale tylko w jednym miejscu. Porównanie jest proste

1 żarówka LED 150 lumenów = 1 żarówka 100W

Marka

Zdania w tej materii są bardzo podzielone. jedni wskazują na to, że im bardziej markowy sprzęt, tym większa szansa na to, że ze sprzętem nic się nie stanie i będzie spełniał swoje zadania. Przytacza się tutaj historie o tanich diodach produkowanych w Chinach, które szybka się psują.Inne źródła podają zaś za argument fakt, że tanie produkty mogą być dobre, o ile są sprawdzone przez użytkowników.

Zawsze jednak warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Autor wpisu, zaufałby jednak markowym rozwiązaniom. Ale to już leży w indywidualnej ocenia człowieka.

Ciepło

Pomimo tego, że diody LED zamieniają prawie całą energie na światło, a nie tylko na ciepło, nie oznacza to ze tego ostatniego wcale nie wytwarzają. Owszem jest go mniej, ale należy pomyśleć o odpowiednim jego odprowadzeniu.