Oświetlenie LED · 5 lipca 2016

Jaki rodzaj oświetlenia LED do pomieszczeń mieszkalnych?

Co raz częściej, oprócz zwolenników ekologicznego podejścia do wykorzystania energii, po rozwiązania z zakresu oświetlenia LED sięgają osoby, które chcą wprowadzić w mieszkalnym wnętrzu ciut awangardy lub nowoczesnego wyglądu. Aby jednak czuć się w domu,  jak „w domu”, nie wystarczy już po prostu rozplanowanie instalacji elektrycznej. Istotne jest zatem zastosowanie oświetlenia o odpowiednim natężeniu padającego świtała a co ważne o odpowiedniej barwie. Jak wiadomo, w przypadku zwykłych, tradycyjnych żarówek jest to bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Z odsieczą przychodzi nam nowoczesne oświetlenie LED, które go wybór co do choćby barwy światła jest ogromny!

Kolory diod LED

Interesujące jest, że diody LED samoistnie wytwarzają kolorowe światło! Nie wymagają zatem stosowania dodatkowych filtrów, ponieważ o kolorze emitowanego światła decyduje rodzaj materiału, z jakiego jest wykonany półprzewodnikowy, dwuwarstwowy kryształ, oraz jaką drogę musza pokonać elektrony wędrujące z jednej do drugiej warstwy.

RGB

Rys. 1 - Diody LED - red, green, blue ( RGB)

Wybór barwy światła LED do poszczególnych pomieszczeń i zastosowań

Optymalne oświetlenie jest uzależnione od przeznaczenia danego pokoju, pomieszczenia. Na tej podstawię dobieramy odpowiednie światło, aby czy czuć się w nim komfortowo i dobrze.

  • Łazienka – górne światło powinno być jak najbardziej neutralne, dlatego preferowanym kolorem jest światło białe. Inaczej ma się sytuacja z oświetleniem pomocniczym – powinno być ono w barwie białej lub lekko chłonnej, ponieważ nie zafałszowuje ono wyglądu skóry, co jest ważne np.: przy robieniu makijażu czy goleniu.
  • Kuchnia – dopuszczalnym wyborem będzie światło ciepłe zastosowane jako górne, główne światło. W dodatkowym oświetleniu, takim jak blatów pod szafkami, warto zastosować światło intensywne ale najlepiej neutralne ( białe światło). Dekoracyjne oświetlenie można dostosować względem indywidualnych potrzeb wystroju.
  • Sypialnia – warto zastosować wyłącznie ciepłe światło, dla wprowadzenia nastroju komfortu i przytulności wnętrza. kojąco działające na nas ciepłe barwy, na pewno pomogą nam w wypoczynku po ciężkim dniu. Warto zainwestować też w lampki nocne oraz lampki do czytania świecące delikatnym, kojącym światłem.
  • Salon i jadalnia – można zastosować oświetlenie lekko ciepłe, lub też, dostosowując go do własnych preferencji, zaaranżować własne, ciekawie wyglądające iluminacje. Należy jednak unikać zbyt chłodnego światła, ponieważ miejsce odpoczynku i przebywania domowników powinno również jak w przypadku sypialni, motywować i nastając uczuciem relaksu i odpoczynku.