Obecnie bardzo popularnym rodzajem oświetlenia są żarówki LED. Jednak jak tak naprawdę zbudowana jest żarówka LED? Prawidłową nazwą tego urządzenia jest „lampa LED”. Jest to źródło światła, które emitowane jest przez diody LED zamknięte w specjalnej oprawie w kształcie żarówki.
W diodach LED powstaje światło białe z połączenia luminoforu, który generuje światło żółte oraz niebieskiego światła samej diody. Dzięki zastosowaniu różnych luminoforów można otrzymać światło o różnej temperaturze barwnej. Żarówki mogą być wyposażone w cokół E14 lub też E27.
Zalety oświetlenia LED
Żarówki LED są o wiele bardziej trwałe w stosunku do klasycznych rozwiązań – niektóre LEDy obecnie mają trwałość rzędu nawet 50 tysięcy godzin, większa sprawność, mniejsze nagrzewanie się żarówki, możliwość uzyskania różnych kolorów światła. Dodatkowymi zaletami tego rodzaju oświetlenia jest szybkie osiąganie maksymalnej jakości oraz niewrażliwość na częste zapalanie i gaszenie, nawet na bardzo krótki czas. Powoduje to, że żarówki LED mogą być stosowane wszędzie.
Wady oświetlenia LED
Najważniejszą wadą żarówek jest wysoka cena. Jednak z powodu niższych kosztów eksploatacji rekompensuje się ona nawet w ciągu roku. Kolejną bardzo ważną wadą jest fakt, że przy zakupie żarówki LED trzeba zwracać uwagę na barwę światła. Dostępne są żarówki, które mają zarówno barwę ciepłą jak i zimną.
Rodzaje barwnych LED
Dzięki odpowiedniej technologii można otrzymywać różne barwy światła. Barwa światła zależy od zastosowanego materiału chemicznego w półprzewodniku. Przykładowymi rodzajami stosowanych rodzajów chemicznych są: azotek galu, arsenek glinowo-galowy, diament, azotek glinu i wiele innych. Każdy z tych chemicznych materiałów powoduje, że osiągany jest inny kolor.